PROGRAM

 

12th INTERNATIONAL BALKAN WORKSHOP on APPLIED PHYSICS

 

 

Date

Time

Activity

Tuesday

July 5

14:00 – 19:00

Registration

19:00 – 21:00

Welcome reception

 

 

Date

Time

Activity

Wednesday

July 6

Morning

8:00 – 9:00

Registration

9:00 – 9:30

Opening session – Aula Magna

 

Plenary session  (Aula Magna)

Chair: Victor Ciupina

9:30 – 10:15

Seizi NISHIZAWA

10:15 – 11:00

Thomas F. KUECH

11:00 – 11:30

Coffee Break

 

Plenary session  (Aula Magna) –

Chair:  Seizi NISHIZAWA

11:30 – 12:15

Sefik SUZER

12:15 – 13:00

Sonia L. BALDOCHI

13:30 – 15:00

Lunch break

Wednesday

July 6

Afternoon

 

Lecture sessions

Sec 1 (Aula Magna)

Chair:  L. Baldochi

Sec 4  (E 7)

Chair: G. Cimpoca

Sec 5  (E 8)

Chair: V. Pop

15:00 -15:30

Koichi KAKIMOTO

Vlad – Andrei ANTOHE

Masahiko TANI

15:30-16:00

Kiyoshi SHIMAMURA

Ion V. POPESCU

Cristian ENACHESCU

16:00 -16:30

László BOTTYAN

Viktor URUMOV

Marilena FERBINTEANU

16:30 -17:00

Marian Gabriel BANCIU

 

Boris F. MINAEV

17:00 – 17:30

Coffee Break

17:30 – 18:30

Poster session –

Sections 1 +  3 +  4

20:00 – 23:00

Dinner reception

 


Date

Time

Activity

Thursday

 

July 7

 

Morning

 

Plenary session  (Aula Magna) –

Chair:  Thomas F. Kuech

09:00 – 09:45

Constantin GRIGORIU

09:45 – 10:30

Viorel POP

10:30 -11:00

Coffee Break

 

Lecture sessions

Sec 1  (Aula M.)

Chair:

K. Kakimoto

Sec 2  (B1)

Chair:

R. Vladoiu

Sec 3   (E7)

Chair:

B. Akkus

Sec 5  (E8)

Chair:

I.V. Popescu

11:00 – 11:30

Florin Ovidiu CALTUN

Volker BUCK

Alexandru CALBOREANU

R. HEMPELMANN

11:30 – 12:00

Marius VOLMER

Cristian Petrica

LUNGU

Florin NEGOITA

Marius PUSTAN

12:00 – 12:30

M. VOPSAROIU

M. MURESAN

Virgil BARAN

Gh. V. CIMPOCA

C. POROSNICU

12:30 – 13:00

Elena DIMITRIU

 

Alex NICOLIN

O.M. BUNOIU

13:00 – 13:30

Victor CIUPINA

 

A.V. KONSTANTINOVICH

Cristina BESLEAGA

Antoaneta ENE

Mihai ENE-DOBRE

13:30 – 15:00

Lunch Break

Thursday

 

July 7

 

afternoon

15:00 – 16:00

Poster session – Sections 2 + 5 + 6

16:00 – 19:00

Wine tasting trip to Murfatlar Vineyards

 

 

 



Date

Time

Activity

Friday

 

July 8

 

Morning

 

Plenary session  (Aula Magna) –

Chair: Sefik Suzer

09:00 – 09:45

Valeriu KANTSER

09:45 – 10:30

Horia V. ALEXANDRU

10:30 -11:00

Coffee Break

 

Lecture sessions

Sec 1  (Aula M.)

Chair:

M. Volmer

Sec 2   (B1)

Chair:

V. Buck

Sec 5  (E7)

Chair: 

H. Alexandru

Sec 6  (E8)

Chair: 

M. Bunoiu

11:00 – 11:30

B. HACKENS

Gheorghe

POPA

Stefan ANTOHE

Goran S. DJORDJEVIC

11:30 – 12:00

Silviu POLOSAN

Alina VLADESCU

Sorin MELINTE

Dumitru N. VULCANOV

12:00 –  12:30

O. TOMA

Rodica

VLADOIU

Cornelia SIMA

Ivan J. LALOV

A. NICOLAEV

12:30 – 13:00

L. GHEORGHE

 

V. GHENESCU

Spiridon DUMITRU

I. TUNARU

 

C.-F. FLORICA

13:00 – 13:30

 

 

Iulia ARGHIR

D.  IORDACHE

 

 

Sorina IFTIMIE

 

13:30 – 13:45

Closing ceremony – Aula Magna

13:45 – 15:00

Lunch